OPG Radočaj Ispis E-mail

Početak našeg bavljenja ovčarstvom je započelo 1989. godine kad smo prve ovce i ovna, Sovčarsko-jezerske pasmine dovezli iz Slovenije.

U posijedu imamo oko 2 hektara ograđenog pašnjaka sa pregonima koje prihranjujemo isključivo sa humusom (glistalom), koji imamo u vlastitoj proizvodnji od ovčjeg stajnjaka prerađenog u baterijama sa leglima Kalifornijskih glista.
Legla Kalifornijskih glista kupili smo kako bi zaokružili ciklus proizvodnje ovce-stajnjak-eko prihrana pašnjaka-eko prihrana i proizvodnja povrća. Preradom stajnjaka uz pomoć Kalifornijskih glista dobivamo na kvaliteti gnojiva i lakšom monipulacijom kod prihrane povrća i pašnjak.

UPOTREBA HUMUSA ( GLISTAL )

SJETVA SJEMENA: 1-10 litara po metru kvadratnom; to odgovara 1-10 mm debljine. Rasipa se i odmah se plitko ukopa, posije sjeme i po mogučnosti obilno zalije.

HUMUS ZA SADNJU POVRĆA:

Rajčica:
-
dovoljno je u jamicu staviti 0.2 – 0.3 litre humusa, položiti korijen i zatrpati rahlom zemljom, obilno zaliti.

- poželjno ga je prihraniti u tijeku okopavanja i plijevljenja ukopavanjem humusa plitko oko korijena.

Paprika:
-  kod sadnje, u jamicu staviti od 0.1 – 0.5 litre humusa, položiti korijen i zatrpati; ostalo kao i kod rajčice.
Kupus i kelj:
-  kelj pupčar, brokula i ostale kupusnjače – kod sadnje staviti 0.1 – 0.5 litre humusa; jedan dio usuti u jamu pa onda sloj zemlje pa ostatak humusa i onda opet zemlju na vrh.
Prihrana se dodaje kod okopavanja i plijevljenja, oko korijena u zemlju.

Patlidžan:
-  kod presađivanja su u zemlju unaša od 2.0 – 0.5 l humusa.
Prihrana se vrši ukopavanjem humusa u površinski dio.

Mrkva, peršin, celer:
-  za sjetvu u rediće posipavamo umjereno, a kao prihranu se umjereno ukapa u zemlju između redova.
Krompir:
- stavljamo umjerenu količinu humusa u redove ispod krumpira nakon čega ga zatrpamo.
Prihranjujemo kod okopavanja ili nakapanja uz redove u zemlju ili kod nagrtanja.

Lubenice:
- u jamice stavljamo oko 0.5 l humusa; prihrana se dodaje kod okopavanja uz korijen.
Cvijeće:
a)     lončanice- udio humusa u smjesama za cvijeće ne treba preći 5-10%
b)    ruže- ukopava se u blisku okolinu korijena od 0.2 – 0.5 l humusa.

EKSTRAKT HUMUSA GLISTA ( za zalijevanje)
Za pripremu ekstrakta se koristi 0.1 – 0.2 l humusa na jednu litru vode. Humus mora ostati potopljen preko noći ili oko 24 sata. Zaostali talog se koristi kao normalno gnojivo jer još ima veliku vrijednost.

ZA FOLIJARNO PRIHRANJIVANJE (preko lista)
Na predhodno opisan način, dobiveni ekstrakt, razređuje se sa deset dijelova vode. U takvu, razrijeđenu otopinu,mogu se dodavati eventualni dodatci; sve osim bakrenih preparata.

TABLICA:
Sadrži; vodu, organsku tvar, pepeo, kisik, fosfat, kalij, kalcij, magnezij, željezo, mangan, bakar, cink i kobalt.

VAŽNA NAPOMENA:

1.  Nepoželjno je ostavljati humus otvoren ili na površini zemlje kod sadnje. Mora biti vlažan da bi bio funkcionalan, ako se izsuši, gubi na kvaliteti. Mora biti zatvoren u vreči, zakopan u zemlji ili rastopljen u vodi.

2. - Dobar- i zreo humus nema mirisa
    -  Mrvičaste je strukture
    -  Ne sadrži metalne čestice i pijesak
    -  Ne prlja ruke